Brak wypłaty polisy pomimo szkody? Najczęściej winnym jest brak przeglądów.


Praktycznie wszyscy decydują się na zakup polisy ubezpieczeniowej swojej nieruchomości i nic w tym dziwnego. Przecież to bardzo często nasz majątek gromadzony latami. Firmy ubezpieczeniowe nie informują w jasny sposób od czego uzależniona jest wypłata odszkodowania. Zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia wpisane jest w sposób lakoniczny, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do jej utrzymania zgodnie z wymogami prawa budowlanego.


Jednak jeśli zapytać właściciela nieruchomości kiedy po raz ostatni realizował przegląd elektryczny – ten zazwyczaj powie że nigdy. Biorąc pod uwagę, że najczęstszą przyczyną pożarów nieruchomości jest zwarcie instalacji elektrycznej – nie jest dobra wróżba. 

Możesz się zastanawiać dlaczego firmy ubezpieczeniowe nie informuję Cię stale o tym jakie przeglądy powinieneś mieć zrealizowane. Spróbujmy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie czy jeżdżąc samochodem i mając go ubezpieczonym – czy właściciel polisy przypomina ci o przeglądach technicznych pojazdu? Oczywiście nie. W przypadku kolizji jeśli okaże się że nie miałeś przeglądu technicznego pojazdu sytuacja będzie analogicznie. Mówiąc całkiem wprost – mi do końca w interesie firm ubezpieczeniowych jest to, żebyś spełnił wszystkie kryteria do wypłaty maksymalnej szkody odszkodowania.

Kilka rzeczy, o których teraz nie myślisz.

Kwestionowanie kwoty wypłaty odszkodowania przy zdarzeniach losowych dotyczących nieruchomości miewa też kilka innych aspektów. Przegląd kominowy po którym nie ma pełnej dokumentacji bywa pretekstem do tego, aby pomniejszyć kwotę wypłaty odszkodowania. Dlatego zwykły paragon za wykonanie przeglądu kominiarskiego może nie być wystarczający. 


Kolejnym elementem który daje pretekst firmom ubezpieczeniowym do tego żeby zaniżyć kwotę wypłaty odszkodowania jest sama dokumentacja. W teorii firma lub podmiot wykonujący przegląd powinien trzymać u siebie dokumentację. Problem pojawia się jednak w innym miejscu. W przypadku kiedy twoja nieruchomość spłonie, dość ciężko będzie znaleźć namiary na firmę która ostatnio realizowała przeglądy w twoim domu i przechowuje dokumentację. Dlatego tworząc Home Alert założyliśmy przetrzymywanie dokumentacji online, zupełnie poza nieruchomością. To zwyczajnie jest twoim dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych.


Kto ma to wiedzieć? Wie Home Alert!

Większość z nas nawet nie wie czego powinniśmy wymagać od osób realizujących nam przeglądy. Nie dziwne więc, że dość łatwo o niedopatrzenie albo pomyłkę. Nie sprawdzamy przecież uprawnień osób wykonujących na przeglądy. Dlatego tworząc bazę wykonawców współpracujących z Home Alert wzięliśmy to na siebie.


Należy również pamiętać że w momencie wystąpienia zdarzeń losowych w zakresie naszej nieruchomości towarzyszą nam ogromne emocje. Skupienie się na dokumentacji, bądź jej odnalezienie, skontaktowanie się z osobami które wykonywały nam przeglądy – czasami jest zwyczajnie ponad nasze siły. Dlatego organizacja wszystkiego w jednym miejscu, online, zdejmuje nam wiele problemów z głowy. Taka też była idea stojąca za za home Alert.

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security